Proč se v Čechách slaví Velikonoční pondělí? Zde se dozvíte všechny důležité informace na jednom místě

Poslední den Velikonoc se slaví na Velikonoční pondělí.

Pro každého z nás jde o nejdůležitější svátek z oslav Velikonoc.

Podívejte se, co všechno se na tento den dělá.

Užijte si koledování, barvení vajíček i šlehání pomlázkou!

Základní fakta

Kdy se slaví?Velikonoce patří mezi pohyblivé svátky od 22.3. do 25.4.
Kdy vznikl tento státní svátek?Přesný rok není znám.
Kdo přišel s tímto státním svátkem?Nelze zjistit, protože se svátek tvořit v křesťanské církvi
Původ státního svátkuNelze přesně určit.
PopisVelikonoční pondělí je završením velikonočních svátků. Koná se nejvíce tradic a zvyků. Křesťané slaví vzkříšení Ježíše Krista.

Proč se slaví Velikonoční pondělí v Česku?

Velikonoční pondělí se také nazývá Červené pondělí. Červenou barvou vítáme nový život a znovuzrození přírody na jaře.

České pojetí velikonočního koledování je ve světě jedinečný a koledování s pomlázkou ani darování barvených vajíček jinde na světě nenajdete. Jedná se sice o církevní svátek, ale většina tradic a zvyků se řadí ke světským prvkům.

Tento den je posledním, který slavíme jako Velikonoce a zároveň posledním, kdy máme volno v práci. Jde totiž o státní svátek. Jedná se o pohyblivý svátek. 

Kdy se na Velikonoční pondělí můžeme těšit na následujících letech?

RokVelikonoční pondělí
202310.4.2023
20241.4.2024
202521.4.2025
20266.4.2026
202729.3.2027
202817.4.2028
20292.4.2029
203022.4.2030
203114.4.2031
203229.3.2032

Velikonoční pravopis

Velikonoce jsou velkým svátkem, a proto se u nich píše velké písmeno. To samé platí pro jednotlivé velikonoční dny.

Nezáleží na tom, jestli jde o Popeleční středu, Velký pátek nebo Velikonoční pondělí. Vždy pište na počátku významných dnů a svátků velké písmeno a budete to mít vždy dobře.

velikonoční vajíčka na stromě
Zdroj: pixabay.com

Tradice na Velikonoční pondělí v České republice

Hlavním symbolem Velikonoc a tohoto dne je tzv. pomlázka. Kromě toho se v tento den také peče velikonoční beránek nebo sladké jidáše. Součástí je také barvení vajíček, které se dávají jako odměna za koledu.

Koledování s pomlázkou

S pomlázkou se chodí právě na Velikonoční pondělí. Chlapci a muži chodí předávají pružnost a ohebnost vrbového proutku ženám a dívkám.

Chlapci obchází domy a šlehají dívky, aby jim předali sílu, zdraví a svěžest. Díky tomu budou po celý následující rok ženy a dívky silné a zdravé.

Dříve se za koledování rozdávaly jen vajíčka, dnes menší koledníci dostanou i nějakou sladkost. Větší koledníci se mohou těšit na malého panáka.

Co symbolizují barvy stužek na pomlázce?
Pomlázka byla vždy ozdobena mašlemi. Podle barvy jednotlivých mašlí mohly dívky poznat, co k nim cítí daný chlapec. Podle barev poznala:
červená – láska,
modrá – naděje,
žlutá – odmítnutí,
zelená – sympatie.

Darování vajíček

Vajíčka na Velikonoce se dávají jako odměna chlapcům, kteří omladili ženy a dívky. Dnes to vnímáme jako výslužku, ale šlo hlavně o poděkování za zdraví a sílu do dalšího roku.

Nedílnou součástí zvyku koledování je také polévání chlapců studenou vodou. Koledovat by se mělo vždy v ranních hodinách. Jakmile přijde koledník po poledni, dívky ho mohou polít studenou vodou.

Co je pomlázka a jak se jí v Čechách říká?

Pomlázka je pružný prut, který musí chlapec sám uplést ze 6 až 12 vrbových prutů. Dnes si je můžete samozřejmě koupit v každém obchodě, ale pro kluky bude pletení pomlázky jistě velkým zážitkem.

V každém kraji se pomlázce říká specifickým názvem. Tato tradice je pro Čechy velmi unikátní, a proto bychom v ní měli pokračovat. To se týká nejen výroby a šlehání dívek, ale také tradičních názvů. Podívejme se, jak se říká pomlázce v různých částech naší země.

OblastJméno pro pomlázku
Zlínskomrskačka
Haná, Valašskomrskut
Slezskošmigrust
severní Moravašmekrust

Obecně se v Čechách říkalo pomlázce také tatar, žíla, binovačka, houdovačka, dynovačka, korbáč, kančák, konak, čugar, šibák, rocák, šlahačka, šlehačka, švihačka, šibalka, hodovačka, pomihod nebo pamihod.

Podívejte se, jak si uplést vlastní pomlázku krok za krokem:

Jak uplést velikonoční POMLÁZKU - JEDNODUŠE a za 5 minut

Barvení vajíček

Pro každou dívku i ženu je barvení vajíček nedílnou součástí Velikonoc, stejně jako pečení beránka, mazance nebo jidášů. Červené vajíčko se dávalo chlapcům, které se dívkám nejvíce líbili. Stejně to můžete udělat i nyní. A odtud také pochází název Červené pondělí.

Kromě klasického barvení celé plochy vajíček v historii Čech existuje také mnoho způsobů, jak kraslice upravit. Mnoho z nich se již nepoužívá, ale možná to budou ještě umět vaše babičky. Mezi tradiční metody zdobení vajíček patří:

  • vosková batika a reliéf,
  • nalepování slámy, jezerní sítiny, korálků, vosku nebo textilu,
  • vyškrabávání,
  • leptání,
  • malování štětcem nebo tuší,
  • odrátování, okutí,
  • mramorování, děrování.

Objevte podobné články

Jak se slaví Velikonoční pondělí v jiných státech?

Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem nejen v Čechách. Slaví se samozřejmě po celém světě a nikde nemají stejné tradice jako u nás. Jak probíhají v jiných zemích?

Anglie

Klasickou aktivitou pro děti je hon na vajíčka (Easter Egg Hunt), který pořádají školy, školky i volnočasové organizace. Pořádají si je ale také jednotlivé rodiny na zahradě. Čokoládová vajíčka se jednoduše schovají na zahradě nebo v domě a děti je musí najít.

Velkou anglickou tradicí je také závod kačenek (Easter Duck Race). Někteří lidé si ho pořádají ve vaně, ale klasicky se závodí na řece. Každý si koupí gumovou kačenku s číslem, hodí ji do vody. Vyhrává kačenka, která doplave do cíle jako první. Tuto zábavu organizují jednotlivá města a výtěžek jde obvykle na charitu.

Velikonoční kloboučky (Easter bonnets) jsou velmi zábavnou tradicí pro děti. Křesťané věří, že jsou Velikonoce časem pro znovuzrození přírody. Proto si děti vyrobí klobouky, které oslavují přírodu. Ve školách se potom pořádají módní přehlídky a nejkrásnější klobouk vždy vyhraje nějakou cenu.

Německo

V Německu jde hlavně o křesťanský svátek. Věřící i nevěřící chodí do kostela na bohoslužby. Koledování s pomlázkami neznají, ale rádi schovávají sladká nebo zdobená vajíčka a děti je musí hledat.

Starou tradicí o německých Velikonocích je házení vajec přes střechu. Na jedné straně domu vajíčko někdo vyhodil. Když ho na druhé straně někdo jiný chytil, dům byl chráněný před zlými silami. Mezi hlavní symboly německých Velikonoc patří:

  • hledání velikonočních vajíček a zajíčků,
  • velikonoční kytice zdobená kraslicemi,
  • ozdobené keře a stromy na zahradách,
  • velikonoční procházka s rodinou a přáteli,
  • zdobení kašen ve městech,
  • velikonoční ohně.

Rakousko

Naši sousedé v Rakousku se také pyšní jedinečnými tradicemi na celé velikonoční svátky. Stejně jako jinde se pořádají velikonoční trhy. Každá část Rakouska má vlastní typické tradice.

V Horním Rakousku si na Velikonoční pondělí musíte dávat pozor na své kolo. Městy prochází “zloději” a dávají kola na jiná místa, např. na střechy garáží.

Ve Štýrsku se rozsvítí až 20 metrů vysoké kovové kříže. Původně byly dřevěné a zapalovaly se. Salcbursko se soustředí na tzv. pašijové betlémy, které zobrazují ukřižování Krista a utrpení v posledních chvílích jeho života.

Tyrolsko se také soustředí na křesťanské oslavy Velikonoc. Po celém kraji se objevují tzv. velikonoční hroby. Jde o zobrazení smrt Krista, které se ukládají na oltáře v kostele. Oblast Burgenland je proslulá koledováním, ale místo pomlázky se jen zpívá. Za odměnu sbor dostane klobásy a pivo.

Slovensko

Naši bratři slaví Velikonoce prakticky stejně jako my. Barví vajíčka a chodí koledovat s pomlázkou. Jedinou velkou odlišností je jejich kuchyně. Mezi tradiční jídla patří:

  • bramborový salát a řízky,
  • šunka,
  • slané rolády,
  • beránek, mazanec, koláčky,
  • pascha nebo syrek (hrudka z mléka a vajec).

Francie

V mnoha zemích se říká, že malovaná vajíčka a dárky přináší velikonoční zajíček. Ve Francii jsou to velikonoční zvonky (Les Cloches de Pâques). O Velikonocích v kostelech nezní zvony. Místo toho si je doma lidé ozdobí a říkají dětem, že zvonky přináší jejich velikonoční sladkosti a dárky.

Stejně jako v Anglii si můžete zajít na lov velikonočních vajíček, které se pořádají ve velkých parcích a zámeckých parcích v okolí Paříže. Na Velikonoce se také vyrábí čokoládová umělecká díla, která jsou typickým francouzským zvykem. Obdivovat je můžete ve výlohách kvalitních cukráren.

Česká velikonoční přání

Stejně jako na Nový rok nebo Vánoce můžete poslat svým blízkým na Velikonoce hezké přání. Popřát jim můžete klidné svátky, bohatou pomlázku nebo jen krásné jaro.

Přejeme krásné prožití velikonočních svátků, ať máte všeho dostatek nejen na Velikonoční pondělí, ale i po celý rok. To vám přejí…
Ať ti jarní vajíčko, vykouzlí v srdci sluníčko a ušatý zajíček štěstí plný košíček. Pomlázka ať něžně šlehá, vždyť i v ní je skrytá něha.
Přišel k nám malý zajíček, měl košík plný vajíček. Zajíčku, zajíčku, neměl bys tam flaštičku? Nebo radši dvě, ať pro všechny dost je. Přeji krásné svátky, hlavně žádné zmatky.
Hody, hody doprovody, běží zajíc kolem vody. Na zádech má mošničku, v té mošničce krasličku. Utíká s ní ke své milé zaječici roztomilé.
Běží bílý králíček, v tlapičce má košíček, v něm barevná vajíčka, co mu dala slepička. Koho potká, tomu praví, že mu přeje štěstí, zdraví, hezky se naň uměje, srdíčko mu zahřeje.
Pomlázka ať vám zdraví přinese, pohodu a štěstí s sebou donese. A ještě navíc ze srdce přeji, ať je vám stále veseleji.

Co se jí na Velikonoční pondělí v ČR?

Poslední den Velikonoc je ve znamení konce půstu. Jestli chcete dodržet tradice a zároveň se pořádně pohostit, měli byste k tomu využít právě Velikonoční pondělí.

K snídani si dejte beránka, mazanec nebo velikonoční jidáše.

Co si dát k obědu na Velikonoční pondělí?
K obědu se většinou podává maso, a to jehněčí, pečený králík a k tomu omelety, pomazánky nebo nádivky.

Kam v ČR vyrazit na Velikonoční pondělí (tipy)

Po celé Evropě se pořádají velikonoční trhy, kde si můžete zakoupit nádherné kraslice, nejrůznější dobroty, skleněné dekorace nebo dřevěné hračky. Nejkrásnější trhy se pořádají v Schönbrunnu, Krakově a v Praze.

Podívejme se na nejlepší místa v Čechách, kam vyrazit s dětmi o Velikonocích.

Kam vyrazit?Na co se můžete těšit?
Hrad Bítovvelikonoční výzdoba, vaření na otevřeném ohni
Český Krumlovvelikonoční trhy – kraslice, pomlázky, kožešinové produkty, řemeslné produkty
Zámek Hradec nad Moravicívelikonoční výzdoby, netradiční prohlídky
Hrad Helfštýnnaučný program, řemesla, velikonoční techniky zdobení vajíček
ZOO Brnospeciální komentovaná krmení zvířat, ZOO vláček, malování na obličej, workshopy
Zámek Lešnávýzdoba vajíčky, květinami, peřím i mašlemi, velikonoční program na zámku i v přilehlé zoologické zahradě
Hrad Grabštejnukázky tradičních řemesel, výzdoba hradu i kaple, řemeslné dílny

Často kladené otázky

Co připomíná Velikonoční pondělí?

Na Velikonoční pondělí si připomínáme vzkříšení Ježíše Krista, který povstav z mrtvých 3 dny po svém ukřižování. Tento den symbolizuje naději a nový život.

Co se děje během Velikonočního pondělí v kostele?

Do kostela můžete jít na bohoslužby, které se týkají vzkříšení Ježíše Krista.

Jaký význam má Velikonoční pondělí pro křesťany?

Velikonoční pondělí je stejně důležité jako jiné dny během Velikonoc. Oslavují vzkříšení Krista z mrtvých. To bylo podle křesťanů symbolem vítězství nad hříchem a smrtí.

Otevírací doba obchodů na Velikonoční pondělí

Po většinu velikonočních svátků mají obchody otevřeno. Na Velikonoční pondělí je to ovšem jinak, protože se jedná o státní svátek. Všechny prodejny nad 200 metrů čtverečních musí mít zavřeno. Nakoupit si můžete jen v malých, lokálních obchodech ve vašem městě. Jak na tom jsou velké obchodní řetězce s potravinami?

Kauflandzavřeno
Pennyzavřeno
Billazavřeno
Lidlzavřeno
Tescozavřeno
Albertzavřeno
Globuszavřeno
Coopzavřeno

Autor článku
Michaela Švejdová

Státní svátky i významné dny jsou ideální možností, jak strávit čas se svými blízkými. A jak si připomenout důležité momenty naší kultury i historie. Doufám, že vám přinesu hodně nových informací a zajímavostí. Dozvíte se, jak strávit den volna a věřím, že si užijete čtení těchto článků stejně jako samotné svátky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.