Datum Den Státní svátek
1. 1. 2024 Pondělí Jaká bude otevírací doba na Nový rok 2024 v Česku?
1. 5. 2024 Středa Jaká bude otevírací doba na Svátek práce 2024 v Česku?
8. 5. 2024 Středa Jaká bude otevírací doba na Den vítězství 2024?
5. 7. 2024 Pátek Jaká bude otevírací doba na den Cyrila a Metoděje 2024?
6. 7. 2024 Sobota Jaká bude otevírací doba na Den upálení mistra Husa 2024?
28. 9. 2024 Sobota Jaká bude otevírací doba na Den české státnosti 2024?
28. 10. 2024 Pondělí Otevírací doba na Den vzniku Československa 2024
17. 11. 2024 Neděle Jaká bude otevírací doba na Den boje za svobodu 2024?

V České republice je otevírací doba o svátcích regulována zákonem. Otevírací dobu stanovuje Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě (č. 223/2016 Sb.).

Podle těchto předpisů jsou určeny státní svátky, během kterých jsou obchody a některé další instituce zavřené. Mezi tyto svátky patří například Nový rok, Velikonoční pondělí, Den vítězství, Den české státnosti, 1. svátek vánoční a 2. svátek vánoční.

Dodržování provozní doby o svátcích má na starost Česká obchodní inspekce.

Velkoobchodní provozní doba

Mezi nejznámější velkoobchod v ČR patří Makro. A protože je zákon o prodejní době na státní svátky veden spíše na maloobchodní prodejny, může mít Makro a jiné velkoobchody otevřeno.

Ovšem pozor, i zde existují výjimky a to hlavně v provozní době na Vánoce nebo na Den české státnosti.

Maloobchodní otevírací doba

Zákon dělí maloobchody na prodejny větší než 200 metrů čtverečních a ty s menší plochou.

Zatímco malé obchody mohou mít otevřeno bez omezení během celého roku, u hyper a supermarketů je otevírací doba regulovaná.

Obchody větší než 200 metrů čtverečních musí mít na vybrané svátky jako je Velikonoční pondělí nebo Den vítězství zavřeno.

Albert

Nejzajímavější pobočka tohoto obchodního řetězce, je určitě ta, která je součástí autobusového nádraží v Českých Budějovicích. Ta má ze zákona výjimku a může být otevřena během celého roku. Jak je tomu ovšem na vánoční svátky?

Billa

Určitě už jste někdy viděli pobočky Billy jako součást čerpacích stanic. Jedná se o tzv. Stop and shop. V každém větším městě, kde je benzínka Shell a má ve svém názvu právě toto spojení, si můžete nakoupit základní potraviny od Billy.

Coop

Prodejny Coop jsou oblíbené především u starších občanů a u těch, kteří mají rádi rychlé nákupy. Coop obchody jsou spíše menší, ale i tak mají více něž 200 metrů čtverečních.

Coop navíc přišla s moderním konceptem tzv. Automatické prodejny. Kde nakoupíte 24/7 bez personálu.

Otevírací doba v lékárnách

Lékárny mají trochu více specifickou otevírací dobu než jiné obchody. Přece jen prodej léků je daleko důležitější a nemoci si nevybírají.

Ve většině větších měst, kde je nemocnice, musí být alespoň nemocniční lékárna otevřena po celý rok bez výjimek.

Problém nastává, pokud je lékárna součástí velkého obchodního centra. Ty bývají třeba na Nový rok nebo na Velikonoční pondělí zavřená. Proto je dobré zjistit si předem, které lékárny budou ve vašem městě otevřeny.

Prodejní doba v hobby marketech

Hobby markety mají po celé České republice větší prodejní plochu než 200 metrů čtverečních, proto musí dodržovat zákonem dané regulace. Jak je to ovšem na červencové svátky Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa, které nejsou nijak omezené?

Provozní hodiny na benzínových stanicích

Benzínové stanice mají stejně jako lékárny výjimku a mohou mít otevřeno po celý rok. Ať už se jedná o Nový rok, Velikonoce, Den vzniku Československa nebo Vánoce.

Oproti lékárnám, které mohou mít pobočky v centrech a proto mohou být i přesto zavřené. Benzínové pumpy mají opravdu po celý rok otevřeno.

Díky Stop and shop konceptu, můžete na vybraných benzínkách nakoupit základní potraviny od společnosti Billa. Je tomu tak i na Štědrý den?

Úřední hodiny na kontaktních pracovištích

Úřady mají na všechny české státní svátky zavřeno.

Česká pošta má výjimku, ale…

Pošta vydává prohlášení, ve kterém najdete, které konkrétní pobočky jsou ve svátek otevřené. Takže například na svátek Cyrila a Metoděje je několik hlavních pošt otevřených.

Jedná se ovšem jen o 2-3 pobočky na celý kraj. Je tedy na vás, zda chcete sázet právě na sváteční den nebo raději počkáte na běžnou otevírací dobu.

Zajímá vás konkrétní obchod a jeho otevírací doba? Kompletní informace vám dají naše články.