Velikonoční pondělí v Německu je symbolem života a den plný oslav. Co byste dále měli vědět o tomto významném dni?

Velikonoční pondělí je vrcholem celých Velikonoc.

Oslavujeme jaro, příchod teplého počasí i život.

Jak se v Německu slaví tento významný den?

Podívejte se na vše, co musíte o tomto svátku vědět!

Základní fakta

Kdy se slaví?Velikonoce jsou pohyblivé svátky (22.3.-25.4.)
Kdy vznikl tento státní svátek?Přesné datum není známo.
Kdo přišel s tímto státním svátkem?Křesťané v prvním století po úmrtí Ježíše Krista.
Původ státního svátkuPřesné místo není známo.
PopisVelikonoční pondělí je posledním dnem Velikonoc. Připomíná nám, že život vždy pokračuje. Jde o den po vzkříšení Ježíše Krista.

Proč se slaví Velikonoční pondělí v Německu?

Velikonoční pondělí je posledním dnem, kdy můžeme slavit Velikonoce. Pro mnoho lidí je to dnem veselí a posledního volného dne, který mohou strávit s rodinou.

Pro mnoho jiných lidí je to den, kdy se mohou věnovat vzpomínkám a zamyšlení nad vlastním životem.

S tím souvisí také cesty do přírody, které jsou jednou z běžných tradic na Velikonoční pondělí. Teplo a příroda lákají mnoho lidí, kteří mají poslední den volna před prací.

Velikonoce jsou pohyblivé svátky. Tento den samozřejmě vždy vychází na pondělí, ale datum se každý rok mění. Jak to bude vypadat v dalších 10 letech?

RokVelikonoční pondělí
202310.4.2023
20241.4.2024
202521.4.2025
20266.4.2026
202729.3.2027
202817.4.2028
20292.4.2029
203022.4.2030
203114.4.2031
203229.3.2032

Z křesťanského pohledu není Velikonoční pondělí důležitější než jiné svátky během Velikonoc. Oslavuje se den, který následoval po vzkříšení Ježíše Krista z mrtvých.

Velikonoční pondělí bylo ustanoveno státním svátkem hlavně proto, aby se mohli lidé zúčastnit bohoslužeb.

V tento den oslavujeme hlavně to, že život vždy zvítězí. Naděje nikdy neumírá a vždy bychom měli věřit v sílu života a víry.

Tradice a zvyky na Velikonoční pondělí

Úplně stejně jako na ostatní dny Velikonoc, také na Velikonoční pondělí se v Německu dodržuje několik tradic a zvyků.

Mnoho lidí začíná s oslavou již ráno. Brzy ráno vychází na průvod se svíčkami, tzv. Emmausgang. Tímto způsobem si věřící připomínají procházky, které podnikl Ježíš po svém vzkříšení. Průvod obvykle končí v kostele, kde se koná speciální bohoslužba.

Mnoho německých rodin má nádherný zvyk. Nezapojí se sice do průvodu, ale místo toho vyrazí s celou rodinou ven na procházku nebo výlet. Na vesnicích se konají také procesí nebo poutní cesty.

Některé vesnice také pořádají vaječné závody, tzv. Eierlauf. V každé oblasti se tato tradice trochu liší. Někdy jsou závody jen pro děti, které běhají s vajíčky nebo bramborami na lžičce a musí ji donést do cíle bez úhony.

V jiných oblastech Německa jsou tyto závody určené pro nezadané muže. Vajíčka se kutálejí z kopce a muži za nimi běží. Ten, kdo se dostane pod kopec jako první, je vítězem. Vítězstvím muž dokáže, že je připravený se oženit.

závod s velikonočními vajíčky
Zdroj: https://www.westend61.de/

Co se jí na Velikonoční pondělí v Německu?

Jídlo je velkou součástí oslav během Velikonoc. Zejména na konci Velikonoc se končí s půstem a lidé mohou znovu jíst maso.

Z tohoto důvodu nesmí chybět na sváteční tabuli nejen vejce na všechny způsoby, ale také skopové nebo jehněčí maso. K němu se obvykle podávají tradiční německé saláty.

Tradicí je také příprava beránka nebo mazanců z kynutého těsta. Stejně tak se připravují i jiné druhy pečiva z kynutého těsta, např. Hefezopf (vánočka) nebo Osterkranz (velikonoční věnec). V každém kraji se může pečivo trochu lišit, ale vždy se jedná o kynuté a hutné pečivo.

Chcete vědět, jak si doma připravit vlastní Osterkranz? Podívejte se na jednoduchý recept:

Mini-Osterkranz | BakeClub

Objevte podobné články

3 zajímavosti o Velikonočním pondělí

Velikonoce i Velikonoční pondělí je významným dnem po mnoho století. Díky tomu existuje hned několik zajímavostí, které vás možná překvapí.

1. Zvyk dávat vejce v tomto období drželi již staří Egypťané, Peršané, Galové, Řekové a Římané. Pro všechny tyto národy bylo vejce symbolem života.
2. Oficiální květinou Velikonoc je bílá lilie. Setkat se s ní můžete v mnoha kostelech i domech. Dokonce jsou tyto květiny známé jako „velikonoční lilie“.
3. První čokoládová vajíčka, která jsou jedním ze symbolů Velikonočního pondělí, byla poprvé vyrobena v roce 1873 firmou Fry’s v Anglii.

Německá velikonoční přání

Potěšte všechny své přátele a blízké nádherným přáním veselých Velikonoc v němčině. Jestli tímto jazykem mluví, budou zaručeně překvapeni a potěšeni, když jim pošlete přání v němčině. Podívejte se, jak to můžete udělat.

Frohe Ostern!
Liebe, Schokolade und Sonnenschein – was könnte man mehr brauchen? Habt ein gesegnetes Osterfest!
Jemanden zu kennen, der so besonders ist wie Sie, macht Ostern noch ein bisschen schöner.
Ich hoffe, Sie haben ein lustiges, sonniges und unvergessliches Osterfest.
Ich denke an Sie an diesem besonderen Tag! Die besten Wünsche für Ostern und die kommende Saison.
Ostereiersuchen, der Beweis, dass Ihr Kind Dinge finden kann, wenn es wirklich will.

Kam v Německu vyrazit na Velikonoční pondělí (tipy)

Mnoho lidí využívá pracovního volna na Velikonoční pondělí pro výlety do přírody, zámky nebo do zahrad. Hrady a zámky v tomto období nabízí speciální programy, které jsou vhodné pro celé rodiny.

Místní obyvatelé využívají konec Velikonoc k oslavě jara, takže ve městech i na vesnici najdete bohatou jarní výzdobu. Zúčastnit se můžete také tradičního hledání velikonočních vajíček. V Bavorsku najdete více náboženských akcí, např. speciálních bohoslužeb.

Při návštěvě Německa během Velikonočního období nezapomeňte zajít do restaurace. Vychutnat si tam totiž můžete tradiční jehněčí oběh, který si jinde tolik nevychutnáte. A oběd můžete samozřejmě spojit i s výletem na velikonoční trhy nebo zámky.

Mezi nejkrásnější zámky, které můžete navštívit během Velikonoc, patří:

  • Neuschwanstein,
  • Hohenschwangau,
  • Liderhof,
  • Schwerin,
  • Eltz,
  • Marksburg.

Často kladené otázky

Kdy se slaví Velikonoční pondělí?

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, u kterých se přesné datum každý rok mění. Velikonoční pondělí je vždy posledním dnem Velikonoc. Slaví se v pondělí po prvním jarním úplňku po rovnodennosti.

Jaký význam má Velikonoční pondělí?

V tento den se připomíná den po vzkříšení Ježíše Krista. Symbolizuje také nový začátek, život a naději. V Německu také připomíná příchod jara a konec dlouhé zimy.

Jaké jsou tradiční zvyky a oslavy spojené s Velikonočním pondělím?

Velkou tradicí je házení vajec nebo velikonoční ohně. Chybět nesmí ani velikonoční (jarní) trhy nebo velikonoční košíky, které se nosí do kostela. Mnoho lidí také vyráží na velikonoční výlety.

Otevírací doba v Německu na Velikonoční pondělí

Stejně jako Velký pátek, také Velikonoční pondělí je státním svátkem v celém Německu. Ani v tento den si proto v této zemi nenakoupíte. Využít můžete pouze velikonoční trhy, na kterých najdete hodně vynikajícího jídla a pití. Klasické supermarkety, hypermarkety i další obchody ale budou mít zavřeno.

Aldizavřeno
Lidlzavřeno
Nettozavřeno
Rewezavřeno
Edekazavřeno

Autor článku
Michaela Švejdová

Státní svátky i významné dny jsou ideální možností, jak strávit čas se svými blízkými. A jak si připomenout důležité momenty naší kultury i historie. Doufám, že vám přinesu hodně nových informací a zajímavostí. Dozvíte se, jak strávit den volna a věřím, že si užijete čtení těchto článků stejně jako samotné svátky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)