Proč se v Čechách slaví Svátek práce a 1. máj? Nejdůležitější údaje o státním svátku na jednom místě

Na první květnový den připadají hned dva svátky: Svátek práce a 1. máj!

Zjistěte, jak tento den nejlépe oslavit.

Jaké jsou zvyky, tradice i pranostiky na tento den?

Všechno zde zjistíte na jednom místě!

Základní fakta

Kdy se slaví?1. května
Kdy vznikl tento státní svátek?Oba svátky se začaly slavit jako státní svátky a v tomto znění po pádu komunismu v roce 1989.
Kdo přišel s tímto státním svátkem?Pod názvem „Den práce“ zavedla tento svátek komunistická vláda v roce 1950.
Původ státního svátkuSpojené státy americké v roce 1890.
PopisSvátek práce oslavuje lidská práva pracujících lidí. 1. máj oslavuje v Čechách čas lásky a začátek jara.

Co to je Svátek práce v Čechách?

První květnový den máme všichni volno. V Čechách jde o státní svátek, kdy nemusíte do práce ani do školy.

Za komunistů se v tento den konaly povinně průvody škol i zaměstnanců ze všech podniků, sportovců i organizací. V současnosti si hlavíme hlavně tím, že si užíváme volno. Víte, odkud tento svátek pochází a jak dlouho ho již slavíme?

Na jaký den připadá Svátek práce na První máj v následujících letech?

RokDen
1. května 2023pondělí
1. května 2024středa
1. května 2025čtvrtek
1. května 2026pátek
1. května 2027sobota
1. května 2028pondělí
1. května 2029úterý
1. května 2030středa
1. května 2031čtvrtek
1. května 2032sobota

Historie a význam

Svátek práce se poprvé slavil v roce 1890 jako památka na dělníky ze Spojených států. Ti bojovali za férovou pracovní dobu (8 hodin denně).

K největší demonstraci došlo právě dne 1. května 1866 v Chicagu. Během demonstrace došlo k výbuchu bomby mezi policisty. To vyústilo ve střelbu, několik mrtvých a mnoho zraněných. Komunisté se rozhodli, že budeme na tento den vzpomínat i u nás.

Jak se slaví Svátek práce v jiných zemích?

Svátek práce je mezinárodním svátkem, který se slaví po celé zemi. V každé zemi se slaví tento den trochu jinak. Podívejme se na oslavy v některých zemích.

USA

Svátek práce anglicky najdeme hned ve třech formách: International Workers’ Day, Labour Day nebo May Day. Svátek práce v Americe je obvykle nazýván Labour Day.

Tento den se každoročně využívá na protesty proti zaměstnavatelům, kteří stále neposkytují zaměstnancům základních ochranu a dobré podmínky při práci. V roce 2012 lidé protestovali proti stavu ekonomiky a ekonomické nerovnosti. Naposledy se velké protesty konaly v roce 2021, kdy lidé demonstrovali v rámci kampaně Black Lives Matter.

Prakticky každoročně se tento den stává v Americe ideálním dnem pro demonstrace a projevení nespokojenosti se zaměstnavateli, politiky apod.

Zdroj: optimajuris.com

Velká Británie

Anglie zná Svátek práce jako May Day. Slaví se u nich pravidelně první pondělí v květnu od roku 1978.

Britové mají mnoho prvomájových rituálů a oslav. Jednou z tradic je korunování májové královny a oslavy s májkou. Lidé tančí kolem májky se stuhami, které se proplétají kolem postavené májky, podobně jako u nás.

Německo

Svátek práce se v Německu slavil poprvé roku 1933 jako “Den národní práce”. Po druhé světové válce se zachoval, ale byl přejmenován na Svátek práce.

Podobně jako ve Spojených státech, i zde je tento den věnován hlavně veřejným nepokojům a demonstracím. Zde jsou strůjci demonstrací hlavně neonacisté a levicoví demonstranti.

Francie

Tradicí Svátku práce ve Francii jsou demonstrace. Odbory předvádějí přehlídky ve velkých městech za ochranu práv všech pracujících lidí.

Velmi hezkou tradicí Francouzů v tento den je darování konvalinky všem přátelům a rodinným členům. Tento zvyk pochází z roku 1561. Král Karel IX. tehdy věnoval konvalinku všech dámám, když čekal na svůj nástup na trůn. V té době mu bylo pouhých 10 let.

Rusko

Den mezinárodní dělnické solidarity se v Rusku slaví průvodem v centru velkých měst. Největší oslavy se samozřejmě konají na Rudém náměstí v Moskvě.

Původně se jednalo hlavně o vojenské přehlídky. Nyní jde především o občanskou přehlídku. Od roku 1992 se 1. máj oficiálně slaví jako Den jara a práce a patří mezi největší svátky v Rusku.

májka stuhy 1. máj
Zdroj: pixabay.com

Proč se slaví 1. máj v České republice

Kromě Svátku práce slavíme v tento den také První máj. Obecně se v tento den vítá nové jaro a oslavuje se láska.

Tento zvyk možná pramení z toho, že na jaře vždy kvetou stromy, keře i květiny, ale také se rodí mláďata. V současnosti se jedná nejen o den, ale měsíc plný lásky a romantiky.

Co se dělá na 1. máj

Jak oslavit První máj? Největší tradicí je stavění májek, což se dnes dělá jen v menších městech a vesnicích. Na Prvního máje by měl každý muž také políbit svou milovanou ženu pod rozkvetlou třešní, aby pro ni zajistil krásu.

Velká májka zdobená živými větvemi a pentlemi byla symbolem ochrany před zlými silami a symbol života. Májku většinou zdobily ženy a stavěly muži. Večer se pod ní sejdou sousedé i přátelé a užijí si společnou zábavu.

Nejdůležitější část oslavy 1. máje!
Zapomenout nesmíme na hlídání májky přes noc. Nesmí ji totiž ukrást nikdo z vedlejších vesnic. Muži z jedné vesnice se většinou u májky střídají až do rána.

V současnosti se během května konají po celých Čechách také majálesy. Původně se jednalo o studentský průvod, kde se volil král a královna. Nyní jde o komerční akci, kdy se konají koncerty, workshopy a další akce.

Objevte podobné články

Tradice a zvyky na 1. máj v ČR

S májovými slavnostmi se můžete setkat i dnes, ale nejsou příliš rozšířené. Jedná se o slavnostní průvod v krojích, který je doprovázen tradiční hudbou. Členové průvodu tančí před vraty ozdobenými pentlemi. To značí, že tam žije mladá dívka. Žena jim potom přispěje sladkým pečivem a průvod pokračuje dál.

V minulosti dívky organizovaly činnost jménem “věneček”. Před hospodou rozdávaly zelené věnečky chlapcům, kteří je měli pověsit nad dveře.

Někde chodila po vesnici děvčata s malou májkou a vybíraly peníze na večerní hostinu. Jinde vyráběli malé májky chlapci a večer je u muziky dražili.

Kácení májky byla také velká akce, která se neobešla bez průvodu a hudby. Jakmile obešli celou vesnici, převlékli se za chalupníky, myslivce a četníky. Následovala scénka:

  • chalupníci pokáceli májku,
  • myslivci a četníci je honili,
  • chytili chalupníky a vyslýchali je,
  • nakonec všichni dostali větvičky z májky jako symbol štěstí.

1. máj – lásky čas

Svátek všech zamilovaných se dnes slaví hlavně polibkem pod třešní. Polibek ženy pod rozkvetlou třešní zajistí, že bude krásná po celý další rok. Tato tradice má kořeny v keltském svátku Beltain, ale také ve starých zvycích dalších kultur.

S romantikou souvisí také procházka kvetoucí přírodou, kterou byste měli v tento den absolvovat. Navíc tímto způsobem můžete zaměstnat celou rodinu během tohoto volného dne.

V minulosti se stavěly malé májky před domy děvčat, kterým se chlapci dvořili. V některých městech nebo vesnicích se stavěly tyto malé májky všem poctivým děvčatům v okolí.

Báseň od K. H. Máchy

Báseň a 1. máj mají jeden společný prvek. Báseň Máj od Karla Hynka Máchy. Každý z nás zná alespoň první verše a každý z nás se jí učil ve škole. Báseň Máj je kultovní záležitostí. Její příběh není příliš veselý, ale stal se součástí tradice pro den zamilovaných.

Jak velkou část Máje si pamatujete vy? Připomeneme si alespoň její začátek:

Byl pozdní večer – první máj –

večerní máj – byl lásky čas.

Hrdliččin zval ku lásce hlas,

kde borový zaváněl háj.

O lásce šeptal tichý mech;

květoucí strom lhal lásky žel,

svou lásku slavík růži pěl,

růžinu jevil vonný vzdech.

České pranostiky

Pranostiky našich předků předpovídaly počasí a úrodnost půdy v následujících měsících. Záleželo na tom, jaký byl konkrétní den. K Prvnímu máji se také pojí několik pranostik, kterým lidé dříve přikládaly velkou váhu.

Pranostiky na Prvního máje
Prší-li na prvního máje, bude později sucho a neurodí se seno.
Na prvního máje déšť, málo sena, žita jest.
Prší-li na prvního máje, bude později sucho a neurodí se víno.
Prší-li na prvního května, bývá málo žita a sena.
První květen deštivý – polím a loukám škodlivý.

Kam v ČR vyrazit na Svátek práce a 1. máj (tipy)

Jak nejlépe strávit Svátek práce na První máj? V každém případě byste tento den měli strávit s přáteli a rodinou. A nejlepším způsobem je vyrazit na skvělý výlet.

Zvolit můžete romantickou přírodu, která je o svátku zamilovaných nejlepším místem, kam vyrazit. V Čechách najdete nespočet nádherných míst, kde si užijete hodně romantiky. Zároveň se budete hýbat a strávíte volný čas se svými nejbližšími.

7 nejkrásnějších míst, kam vyrazit na Svátek práce na 1. máj:

  • Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku,
  • Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče,
  • vyhlídka Belvedér s pohledem na Labe,
  • zámecký park Sychrov,
  • Jezerní slať s rozhlednou na Šumavě,
  • Vaňovský vodopád v Českém středohoří,
  • Průhonický park s výhledem na řeku Botič.

Další možnosti na výlety v den Svátku práce a 1. máje. Při návštěvě nejkrásnějších hradů a zámků v Čechách nasajete hodně romantiky. A navíc se dozvíte něco nového z naší historie během dne volna z práce. K nejlepším pro tyto účely patří:
zámek Častolovice,
hrad Točník,
zámek Mníšek pod Brdy,
zámek Kačina u Kutné Hory,
zřícenina hradu Zvířetice.

Často kladené otázky

Jaký je význam Svátku práce?

Cílem je oslava boje za lepší pracovní podmínky, vyšší mzdy a kratší pracovní dobu. V mnoha zemích se konají průvody nebo demonstrace, kde pracující lidé sdělují své názory a požadavky.

Kdy se slaví a kde vznikl Svátek práce?

Svátek práce se slaví 1. května.
Tento svátek vznikl ve Spojených státech na konci 19. století. Dělníci a jejich rodiny bojovali za lepší pracovní podmínky. Postupně se svátek rozšířil do mnoha dalších zemí, včetně Evropy.

Co připomíná svátek 1. máj?

1. máj je lásky čas. V tento den si připomínáme lásku, milence a začátek nového jara.

Otevírací doba obchodů na Svátek práce a 1. máj

Dne 1. května je sice státní svátek, ale obchody budou mít otevřeno dle běžné otevírací doby. Svátek práce patří mezi jeden ze svátků, kdy se dveře obchodů nezavírají. Můžete si proto nakoupit, jako v jakémkoli jiném dnu. Podívejme se na nejoblíbenější obchody s potravinami a jejich otevírací dobu.

Kaufland7:00 – 22:00
Penny7:00 – 20:00
Billa7:00 – 21:00 (neděle 8:00 – 21:00)
Lidl7:00 – 20:00
Tesco7:00 – 21:00
Albert7:00 – 21:00
Globus7:00 – 21:00
Cooppondělí-pátek 6:30 – 19:00, sobota 6:30 – 18:00, neděle 7:00 – 18:00 (v závislosti na prodejně)

Autor článku
Michaela Švejdová

Státní svátky i významné dny jsou ideální možností, jak strávit čas se svými blízkými. A jak si připomenout důležité momenty naší kultury i historie. Doufám, že vám přinesu hodně nových informací a zajímavostí. Dozvíte se, jak strávit den volna a věřím, že si užijete čtení těchto článků stejně jako samotné svátky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)