Den vodících psů je šancí, jak psům projevit své díky. Co byste měli vědět?

Kolikrát jste se setkali s vodícím psem a přemýšleli jste, jak se to ten pes vlastně naučil?

A víte, jak dlouho takový výcvik trvá?

26. dubna totiž oslavujeme Mezinárodní den vodících psů, který nám připomíná neuvěřitelnou práci a obrovskou pomoc, kterou poskytují tito psi svým majitelům.

Připojte se k nám a dozvíte se více o tom, proč je tento den tak důležitým pro nás všechny!

Základní fakta

Kdy se slaví26. dubna
Kde se slavíPo celém světě
Kdo ho ustanovilMezinárodní federace vodících psů
Kdy se slavil poprvéV roce 1992
Důvod vznikuUpozornění na význam a přínos vodících psů pro lidi s omezením zraku a také na nutnost respektovat a chránit práva psů jakožto pracovních zvířat
CUTE! Puppy Guide Dog Training | Earth Unplugged

Jaká je historie slepeckých psů?

I když asistenční psi byli využíváni i v dřívějších dobách, až v polovině 19. století se začaly objevovat některé z prvních právních předpisů uznávajících vodicí psy. Jedna taková činnost byla zaznamenána v roce 1838, kdy britský parlament osvobodil od licenčních poplatků „pastýřské psy a „psy chované slepými jako průvodce“. Tento typ legislativy podporoval ty občany, kteří chovali psy, kteří jim pomáhali v práci nebo s jejich zdravotním postižením.

Počátkem 20. století začal organizovaný výcvik vodicích psů pro nevidomé a v roce 1934 byla ve Spojeném království založena Asociace vodicích psů pro nevidomé.

Lidé, kteří žili v éře 2. světové války, viděli rozsáhlé využití pro tyto druhy pomocných psů, konkrétně pro veterány, kteří přišli o zrak během války kvůli zraněním způsobeným chemickými látkami či jiným zraněním. A přestože společnost udělala velký pokrok ve způsobu výcviku vodicích psů, mnoho lidí asi ani netuší, že ADA (organizace Američanům se zdravotním postižením) pomohla zavést zákonná pravidla pro osoby se zdravotním postižením, kteří potřebují vodicí psi až v roce 2010!

Podle některých odhadů bylo během druhé světové války v amerických ozbrojených silách oslepeno přibližně 4 000 mužů. V britských ozbrojených silách se odhaduje, že bylo oslepeno přibližně 1 600 mužů.V ruských ozbrojených silách bylo během války oslepeno asi 7 000 mužů a v německých ozbrojených silách bylo podle odhadů oslepeno více než 30 000 mužů!

Na jaký den vychází den pro vodící psy?

26. dubna 2023Středa
26. dubna 2024Pátek
26. dubna 2025Sobota
26. dubna 2026Neděle
26. dubna 2027Pondělí
26. dubna 2028Středa
26. dubna 2029Čtvrtek
26. dubna 2030Pátek
26. dubna 2031Sobota
26. dubna 2032Pondělí
Tři asistenční psi různých barev.
Zdroj: guidedogs.com

Co je cílem tohoto dne?

Mezinárodní den vodicích psů je poctou práci, kterou tito služební psi poskytují lidem se zrakovým postižením na celém světě. Tito psi mají neuvěřitelné dovednosti, včetně vedení nevidomého po okolí, asistování při koníčcích, sbírání upuštěných věcí, poskytování emocionálního pohodlí a mnoho dalšího. To je důvod, proč jsou vodící psi jedni z nejlepších služebních psů.

Samotný výcvik vodícího psa trvá v průměru 6 až 9 měsíců, někdy i déle. Záleží na náročnosti úkonů, které musí pes zvládat, vzhledem k závažnosti postižení svého majitele.

Objevte podobné články

Časová osa Mezinárodního dne vodících psů

1780První organizované pokusy o výcvik vodicích psů – V nemocnici pro nevidomé v Paříži se pokouší o první systém výcviku psů pro pomoc nevidomým.
1819Metoda výcviku vodicích psů je zveřejněna – Johann Wilhelm Klein píše o používání vodicích psů jako o významných pomocnících nevidomých lidí.
1916Otevřena první škola vodicích psů – Když se vojáci z války vracejí domů oslepeni jedovatými plyny, psi jsou hromadně cvičeni, aby jim pomáhali.
1989Vzniká Mezinárodní federace vodicích psů – Po několika letech organizace a rozhovorů zahajuje svou činnost tato organizace, která se původně jmenovala „Mezinárodní federace škol vodicích psů pro nevidomé“ (IFGDSB).
1992První Mezinárodní den vodicích psů – Ve snaze zvýšit povědomí veřejnosti je den pořádán ve spolupráci s Nadací pro vodicí psy, Mezinárodní nadací vodicích psů a Americkými veterináři (America’s VetGogs).
What is International Guide Dog Day?

Jak oslavit Mezinárodní den pro slepecké psy

Den pro vodící psy poskytuje mnoho příležitostí k oslavě tohoto dne i na podporu lidí, kteří tyto psy vychovávají. Vyzkoušejte některé z těchto nápadů, jak oslavit a užít si tento den:

Další informace o vodicích psech

Lidé slaví Mezinárodní den vodicích psů tím, že se zajímají o to, jak trenéři trénují tyto psy. Pokud byste také rádi podpořili vodicí psy, můžete začít tím, že se dozvíte více o tom, co se říká o vodicích psech a jaká pravidla je obklopují ve veřejných prostorách. Znalost základních pravidel, která by měla být dodržována v blízkosti vodícího psa, může pomoci předejít nehodám a nedorozuměním, zejména u lidí s různými zdravotními postiženími.

Zde je několik zajímavých faktů o vodicích psech:

  • Nejběžněji používanými plemeny vodicích psů jsou němečtí ovčáci, zlatí retrívři a labradorští retrívři. Někdy se dokonce cvičí i pudlové.
  • Výcvik a socializace vodicích psů začíná již od útlého štěněčího věku, zpravidla když štěňata dosáhnou věku asi 8 týdnů. Některé organizace mají dokonce vlastní chovatelská zařízení.
  • Nehlaďte ani jinak nekontaktujte pracovního vodícího psa! Když jsou vodící psi v postrojích, jasně to značí, že jsou v práci. Hlazení od cizích lidí je může významně rozptylovat a rozrušovat.

Adoptujte si bývalého vodicího psa

Máme velké množství způsobů, jak oslavit Mezinárodní den vodicích psů. Můžeme zvážit podporu těch psů, kteří neprošli výcvikem, a to jejich adopcí. To je možné i pro lidi, kteří nepotřebují vodicího psa, ale přesto chtějí nějakého psa adoptovat. Najděte toho, který nemohl dokončit výcvik a dejte mu nový domov.

Někdy se psi totiž dostanou do výcvikového programu, ale během něj se zjistí, že například nejsou nebo nebudou vhodnými asistenčními psy. Jsou to obvykle mírní psi, kteří prostě měli nějaké menší potíže. Ale jinak z nich budou vynikající, dobře vycvičení, rodinní mazlíčci!

Čtyři vodící psi se svými majiteli.
Zdroj: cnib.ca

Přispějte na organizace vodicích psů

Darujte peníze organizaci, která se věnují výcviku vodicích psů. Níže najdete seznam pěti velkých evropských organizací, které se věnují výcviku slepeckých a asistenčních psů:

  1. The Guide Dogs for the Blind Association – Velká Británie

Tato organizace, založená v roce 1931, patří mezi největší „poskytovatele“ vodících psů na světě. Nabízí i výcvik a výcvikové kurzy pro nevidomé a zrakově postižené osoby, a to úplně zdarma.

  1. BBS – Blindenführhunde Schule – Rakousko

BBS je organizace působící v Rakousku, která se specializuje na výcvik slepeckých psů a psů pro lidi s jinými zdravotními postiženími. Výcvikové programy se zaměřují na individuální potřeby klientů.

  1. Fédération Française des Associations de Chiens guides d’aveugles – Francie

Tato organizace, založená v roce 1963, je největším poskytovatelem vodících psů ve Francii. Nabízí širokou škálu výcvikových programů pro nevidomé a zrakově postižené osoby.

  1. Guiding Eyes for the Blind – Německo

Guiding Eyes for the Blind je organizace působící v Německu, která nabízí výcvik vodících psů pro nevidomé a zrakově postižené osoby. Tato organizace se také zaměřuje na výzkum a vývoj nových metod výcviku psů.

  1. Stichting Geleidehond – Nizozemsko

Tato organizace je největší organizací v Nizozemsku, která se specializuje na výcvik vodících psů pro zrakově postižené osoby. Organizace nabízí také výcvikové programy pro různé věkové kategorie klientů.

Sdílejte s rodinou a přáteli

Jestli nevíte, jak si užít a oslavit tento den, úplně bude stačit, když budete o tomto svátku mluvit se svými spolupracovníky, přáteli a členy rodiny a tím tak vyjádříte podporu těmto fantastickým psům. Udělejte si čas a pomozte zvýšit povědomí veřejnosti, aby i ostatní lidé věděli, jak důležitý je tento den, a mohli jej také podpořit!

Často kladené otázky

Kdy se tento den slaví?

Tento den se slaví každoročně 26. dubna.

Jaký je účel Mezinárodního dne vodících psů?

Účelem tohoto dne je upozornění na důležitou roli, kterou vodící psi hrají v životech lidí s různým zdravotním postižením. Cílem je také zvýšení povědomí lidí o právech a potřebách vodících psů a podpoření vzdělávání veřejnosti ohledně toho, jak mají s těmito psy správně zacházet.

Jak mohu tento den podpořit?

Nevíte, jak podpořit den věnovaný vodícím psům? Přispějte na nějakou organizaci, která se věnuje jejich výcviku nebo se zapojte osobně a staňte se dobrovolníkem. Můžete také šířit osvětu o asistenčních psech na sociálních sítích a sdílet příspěvky a informace, které se tohoto dne týkají.

Autor článku
Aneta Lachout

Jmenuji se Aneta, je mi 33 let a mezi mé největší životní radosti patří hlavně mé dvě malé děti. Během rodičovské dovolené jsem zjistila, že psaní je to, co mně moc baví, u čeho relaxuji a čemu bych se chtěla věnovat i dále. Proto jsem se rozhodla spojit příjemné s užitečným a stala se copywriterkou. Jsem veselá, společenská, miluji zvířata, módu a Netflix. Ve volném čase, pokud se zrovna nevěnuji rodině, pečuji s láskou o naše zvířata, která doma chováme - koně, psy a kočky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)