Na Světový den bezdomovectví je prioritou jen jedno – aby již nikdo nemusel být bez domova! Souhlasíte?

Světový den bezdomovectví přichází jako příležitost zamyslet se nad jedním z nejpalčivějších problémů, který postihuje naši společnost napříč světem.

Každý rok v tento den se lidé po celém světě spojují a snaží se zvýšit povědomí o bezdomovectví a hledají cesty, jak ho řešit.

Jaké jsou kořeny tohoto problému a jak můžeme vytvořit svět, kde by každý měl přístřeší a možnost důstojného života?

V tomto článku se zaměříme na význam světového dne bezdomovectví a na to, jak můžeme společně dosáhnout skutečného pokroku.

Základní fakta

Kdy se slaví10. října
Kde se slavíPo celém světě
Kdo ho ustanovilEvropská unie
Kdy se slavil poprvéV roce 1982
Důvod vznikuJako upozornění na problém bezdomovectví, který se týká miliónů lidí na celém světě
World Homeless Day

Historie Světového dne pro lidi bez domova

Světový den bezdomovectví se zrodil z diskusí mezi humanitárními pracovníky po celém světě, kteří pomáhali bezdomovcům ve svých zemích. Cílem a sloganem dne je „místní jednají lokálně během globálního dne“.

Důraz kladou na poskytování praktické pomoci, která je citlivá k potřebám místních, ale zároveň si uvědomují globální problém bezdomovectví a cítí solidaritu s ostatními charitativními pracovníky po celém světě.

Podle Evropské federace národních organizací pracujících s bezdomovci (FEANTSA) se odhaduje, že po celé Evropě přespává každou noc na ulici kolem 700 000 lidí.

Historie Světového dne bezdomovectví sahá až do roku 1982, kdy lidé pomáhající bezdomovcům v New Yorku poprvé zorganizovali „Homeless Sunday“ („Bezdomovecká neděle“) v kostele sv. Bartoloměje. Tato událost sloužila jako zahájení série aktivit zaměřených na problematiku bezdomovectví.

V průběhu času se snahy o osvětu a zvýšení povědomí o bezdomovectví rozšířily po celém světě. V roce 2010 byl Světový den bezdomovectví oficiálně vyhlášen jako mezinárodní akce, která se koná každý rok 10. října. Tento den slouží jako platforma pro organizaci různých událostí, kampaní a aktivit, které mají za cíl upozornit na bezdomovectví a podpořit solidaritu a snahu o řešení tohoto problému.

Muž bez domova s cedulí "Kdysi jsem byl jako ty".

Na kdy vychází den věnovaný bezdomovectví?

2023Úterý
2024Čtvrtek
2025Pátek
2026Sobota
2027Neděle
2028Úterý
2029Středa
2030Čtvrtek
2031Pátek
2032Neděle

Objevte podobné články

Víte, jaké jsou rizikové faktory bezdomovectví?

Bezdomovectví je častým problémem v západních zemích a je jedním z nejpalčivějších společenských problémů současnosti. Některé problémy bezdomovectví souvisí se zvýšenými náklady na bydlení, zejména v zemích Evropy, kde mají lidé velmi vysoké životní náklady.

Natasha is 22 years-old and has been homeless sleeping rough in London for 4 years

Na většině míst však existují známé rizikové faktory, které lidem brání v tom, aby si dlouhodobě udrželi přiměřené bydlení. Vědět to, může být užitečné pro ty, kteří mají vztah s někým, kdo by mohl být ohrožen. Některé z těchto rizikových faktorů chronického bezdomovectví zahrnují:

  1. Fyzické zdraví – Když mají lidé vážnou nemoc, ať už chronickou nebo neočekávanou, mají často problémy s placením lékařských účtů, které se skládají a ztěžují jim poté zaplacení bydlení. To je pravděpodobně méně důležitý faktor v zemích, kde jsou náklady na lékařskou péči zahrnuty jako součást sociálního systému.
  2. Duševní zdraví – Různé problémy s duševním zdravím, jako je schizofrenie, bipolární porucha nebo úzkostná porucha, mohou omezit schopnost člověka udržet si práci, být odpovědný za bydlení a řídit záležitosti související s bydlením.
  3. Užívání návykových látek a závislosti – Užívání drog, ať už nelegálních, na předpis nebo závislost související s alkoholem, může být prediktorem bezdomovectví, protože to ovlivňuje finanční stabilitu i mezilidské vztahy.
  4. Předchozí bezdomovectví nebo časté přechody – Ti, kteří byli v minulosti bez bydlení (možná jako děti) nebo kteří zažili časté stěhování a přechody mezi bydlením, jsou považováni za zranitelné, protože mají menší stabilitu.
The SLUMS of EUROPE: The hidden side of Europe!

Jak slavit Světový den pro lidi bez domova

Data nám bohužel ukazují, že bezdomovectví za posledních zhruba deset let neustále roste. Přečtěte si o způsobech, jak se účastnit tohoto dnu, který může změnit život člověka bez domova:

Zvyšte povědomí o bezdomovectví ve vašem okolí

Tento den může mnoho lidí uctít tím, že pomohou zvýšit povědomí o bezdomovcích ve svém okolí. Základní kampaně podporující bezdomovce fungují na místní úrovni a zároveň využívají zvýšené publicity a solidarity, kterou dokáže poskytnout například sdílení informací na sociálních sítích.

Využijte tento den také, a to jako příležitost ke vzdělávání lidí o bezdomovcích ve vaší oblasti, o infrastruktuře, která již existuje, aby jim pomohla, a třeba i o tom, jak ji zlepšit.

Podpora místních organizací

Dalším způsobem, jak oslavit Světový den bezdomovectví je, že se aktivně se zapojíte a podpoříte místní organizace zabývající se bezdomovectvím. Staňte se dobrovolníkem v organizacích, které pomáhají bezdomovcům, přispěte finančně nebo darujte potřebné věci, jako jsou oblečení, hygienické potřeby nebo potraviny.

Podpora politiky

Kontaktujte například svého místního poslance nebo zástupce veřejnosti a vyjádřete jim své znepokojení nad touto otázkou. Nebo se připojte k petici nebo podpořte organizace, které bojují za zlepšení podmínek pro bezdomovce a prosazují sociální politiky zaměřené na prevenci bezdomovectví a poskytování dostupného bydlení.

Místo pro spaní a odpočinek pro lidi bez domova.

Často kladené otázky

Co je Světový den bezdomovectví?

Je to mezinárodní akce, která se koná každý rok 10. října s cílem zvýšit povědomí o problému bezdomovectví a nalézt trvalá řešení pro bezdomovce.

Jaký je význam tohoto dne?

Světový den bezdomovectví přináší důležitou příležitost k osvětlení problému bezdomovectví a zdůrazňuje potřebu komplexního přístupu k řešení této problematiky.

Jak se mohu zapojit do Světového dne pro lidi bez domova?

Zapojte se do místních neziskových organizací, sdílejte informace o bezdomovectví, podpořte veřejné debaty a kampaně a projevte empatii vůči bezdomovcům.

Autor článku
Aneta Lachout

Jmenuji se Aneta, je mi 33 let a mezi mé největší životní radosti patří hlavně mé dvě malé děti. Během rodičovské dovolené jsem zjistila, že psaní je to, co mně moc baví, u čeho relaxuji a čemu bych se chtěla věnovat i dále. Proto jsem se rozhodla spojit příjemné s užitečným a stala se copywriterkou. Jsem veselá, společenská, miluji zvířata, módu a Netflix. Ve volném čase, pokud se zrovna nevěnuji rodině, pečuji s láskou o naše zvířata, která doma chováme - koně, psy a kočky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)