Svátek zamilovaných má svůj původ již ve starověku. V současnosti slaví Valentýna zamilovaní v různých zemích světa

V mnohých zemích se 14. února slaví svátek zamilovaných, známý jako svátek svatého Valentýna.

Kdy a za jakých okolností tento svátek vznikl?

Jak jej slaví zamilovaní v různých částech světa?

Vše o jeho původu a tradicích se za chvíli dozvíte v článku.

Základní fakta

Kdy se slaví14. února
Kde se slavíSlaví se skoro po celém světě.
Datum vznikuOd 5. století.
Důvod vznikuVyhlášen papežem Gelasiem jako vzpomínka na sv. Valentýna.
Země vznikuAnglosaské země

Valentýn vždy s velkým písmenem?

Jak je to tedy s pravopisem u svátku všech zamilovaných? Valentýn s velkým písmenem na začátku píšeme v případě, že mluvíme o světci sv. Valentýnovi nebo o svátku jemu věnovaném, známém jako den/svátek svatého Valentýna nebo zkráceně Valentýn. Hovoříme-li o slovech odvozených od jména Valentýn, píšeme písmeno malé. Ukažme si na následujících příkladech:

Jak letos oslavíte svátek svatého Valentýna?

Na den svatého Valentýna jsem dostala dárek.

Poslal své přítelkyni zamilovanou valentýnku.

V obchodech koupila valentýnské přání.

Americký svátek? Nikoliv! Historie svátku zamilovaných

Spousta lidí považuje den svatého Valentýna za novodobý komerční svátek, který se do světa rozšířil z Ameriky. Nemalý podíl na tom mají i snahy obchodníků, a proto se mnozí nad Valentýnem ošklíbají. Není ovšem většího omylu, zvyk pochází z Evropy, odkud se dostal do Ameriky, kde byl obchodníky náležitě využit a zpracován. Svátek zamilovaných má mnohem zajímavější historii, která sahá až do dávného starověku.

Valentýn - červené růže
Zdroj fotografie: pexels.com

Luperkálie, starořímská oslava lásky

Oslavám lásky se rádi oddávali již staří Římané. V polovině února slavili pohanský svátek lásky zvaný Luperkálie. Páry se během něj dávaly dohromady podle losování a partneři si museli být věrní až do konce oslav. Kromě toho šlo také o oslavu zdraví a plodnosti. Zas tak moc romantické ale Luperkálie nebyly – během obřadů docházelo k obětování zvířat, jakými byli kozli a psi. Oslavy Luperkálií byly pravděpodobně potlačeny papežem Gelasiem na konci 5. století. Místo nich ustanovil na 14. února svátek svatého Valentýna.

Svatý Valentýn, patron zamilovaných

O svatém Valentýnovi koluje spousta různých informací a legend. Nejpravděpodobnější verzí je ta, že šlo o biskupa z města Terni v Římské říši (dnešní střední Itálie), který zemřel mučednickou smrtí někdy okolo roku 268.

Biskup Valentýn i přes zákaz císaře Claudia II. oddával milenecké páry. Podle legend je také obdarovával květinami ze své zahrady. Jedna z nich vypráví, že jednou zaslechl hádat se snoubence, kteří procházeli okolo jeho zahrady. Vyšel jim vstříc s růží v ruce a milence udobřil.

Valentýn nabádal muže, aby odmítali jít do války a raději zůstávali se svými ženami a dětmi. To se samozřejmě císaři nemohlo líbit, jelikož vojáků bylo v té době poskrovnu.

O smrti svatého Valentýna nevíme mnoho, jisté však je, že byl mučedníkem. Pravděpodobně byl sťat na příkaz císaře Claudia II. za to, že se odmítl vzdát své víry a za napomáhání pronásledovaným křesťanům. Legenda praví, že před svou smrtí ještě stihl uzdravit slepou dívku a zanechat jí dopis, který končil slovy „od tvého Valentýna“. Možná že právě tento dopis se stal inspirací pro budoucí romantické dopisy.

Láska ve středověku

Romantický nádech začal svátek svatého Valentýna získávat až v průběhu 14. století. Tehdy složil anglický básník Geoffrey Chaucer k příležitosti prvního výročí sňatku krále Richarda II. s Annou Českou báseň Ptačí sněm. V něm se slétávají různé druhy ptáků, kteří hledají svůj protějšek. Vše se odehrává v květnu, pravděpodobně ve svátek jiného svatého Valentýna – z Janova. Přesto však je celá událost jedním z počátečních momentů valentýnské tradice. 

Valentýnka z vězení

Údajně prvním valentýnským přáním měla být báseň, kterou poslal v roce 1415 francouzský vévoda Karel Orleánský své milované ženě. Zajímavostí je, že ho psal v době, kdy byl uvězněn v londýnské pevnosti (Tower of London) po porážce v bitvě u Azincourtu. 

Valentýnský boom v 18. století

Ve velkém se Valentýn začal slavit ve Velké Británii koncem 17. století. V 18. století již bylo běžné, že si přátelé vyměňovali v tento den přání a projevovali náklonost. Po roce 1900 začala ručně psané dopisy nahrazovat tištěná přání. Přispěl k tomu pokrok v technologii tisku a levnější poštovné.

Na jaké dny vychází Valentýn v následujících letech?

RokDen svatého Valentýna 14. 2.
2023úterý
2024středa
2025pátek
2026sobota
2027neděle
2028pondělí
2029středa
2030čtvrtek
2031pátek
2032sobota
V jaké dny budeme slavit Valentýn v nadcházejících letech? Prozradí tabulka.

Valentýnské symboly

Pro svátek se během času staly typické různé symboly. Které to jsou a co znamenají?

  • srdce
    Dříve se věřilo, že srdce je sídlem všech lidských emocí. 
  • růže
    Oblíbená květina svatého Valentýna a bohyně lásky Venuše.
  • holubice
    Symbol čisté lásky a oddanosti.
Valentýn - symbol srdce
Zdroj fotografie: pexels.com

Objevte podobné články

Svatý Valentýn a předpověď počasí

Zmínky o svatém Valentýnovi najdeme i ve staročeských pranostikách. Polovina února bylo totiž období, kdy se vracívala tuhá zima:

Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.

Svatý Valentýn – jara tatínek.

Také v Německu je Valentýn dnem, který předpovídá nadcházející počasí:

Kalter Valentin – früher Lenzbeginn. – Chladný Valentýn – brzké jaro.

Regnet es an St. Valentin, ist die halbe Ernte hin. – Prší-li na svatého Valentýna, polovina úrody je pryč.

Často kladené otázky

Proč se slaví Den svatého Valentýna?

Tento svátek všech zamilovaných vznikl jako památka na biskupa Valentýna z Terni, který pomáhal pronásledovaným křesťanům a snoubencům.

Kde se vzal Valentýn?

Svátek má dlouhou tradici, která sahá až do starověku. Svátek lásky byl slaven v antickém Římě, později ve středověku a stále nabíral na popularitě. Valentýn tak jak ho známe dnes, vznikl v anglosaských zemích, odkud se rozšířil do spousty zemí světa.

Jak oslavit svatého Valentýna?

Fantazii se meze nekladou! Někteří kupují partnerovi či partnerce malý dárek, jiní chystají romantickou večeři nebo výlet. V některých zemích je Valentýn populárním dnem k žádosti o ruku nebo uzavření sňatku.

Svátek zamilovaných napříč světem

Svátek svatého Valentýna ustanovil na 14. února papež Gelasius I. v roce 496. Valentýnských legend vznikl od té doby nespočet, jedno je však jisté. Zvyk posílat milostné vzkazy či dárky na svátek zamilovaných se rozšířil z anglosaských zemí.

V Americe, Velké Británii a jiných západních zemích vypadá svátek zamilovaných podobně. Milenci, manželé i přátelé si v tento den posílají zamilované vzkazy nebo kupují dárky. Obchody jsou na tuto příležitost řádně připravené, takže dárků s motivem srdce, symbolu lásky, naleznete nespočet. Které dárky si na Valentýna lidé dávají nejčastěji?

  • valentýnská přání
  • květiny
  • bonboniéry a čokolády
  • večeře doma nebo v restauraci

A jak to s Valentýnem vypadá jinde ve světě?

Skandinávské země

V Norsku je Valentýn stejně populární jako ve Velké Británii. Zejména pro mladší generace je velkou událostí a pro některé i příležitostí k žádosti o ruku. Panuje zde pověra, že pokud v tento den uvidíte pářící se ptáky, je vám souzena velká láska.

Ani Dánsku není Valentýn cizí. Místní tradicí je tzv. Gaekkebreve, která se původně vztahovala k Velikonocům, ale dnes je populární i na Valentýna. Jedná se o žertovný dopis na papíře vystříhaném do tvaru sněhové vločky. Autor dopisu se nepodepisuje, místo jména jsou v dopise jen tečky. Adresát tak musí uhodnout, kdo mu milostné psaní poslal. 

Nejvlažněji se k Valentýnu staví ve Švédsku, kde se svátku zamilovaných říká Den všech srdcí. Nejčastěji si tu lidé darují sladkosti. Do Švédska svátek pronikl až během 60. let 20. století, takže ho neslaví zdaleka všichni. 

Polsko

V Polsku se Valentýn usídlil až v 90. letech minulého století, přesto už tu mají dokonce svoje město zamilovaných! Je jím severopolské Chełmno, kde je valentýnský kult natolik silný, že se zde jako na jediném místě v Polsku konají bujaré oslavy dne svatého Valentýna. Pravděpodobně je to také proto, že se ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie nachází část ostatků svatého Valentýna.

Každoročně sem na tzv. Walentynki Chełmińskie v únoru zavítají tisíce turistů, které neodradí ani nevlídné počasí. V místním kostele jsou 14. února vystavovány relikvie sv. Valentýna, konají se výstavy, soutěže a jiné akce. Pro turisty a milovníky geocachingu je zde připravena speciální trasa městem ve tvaru srdce. Milovníci jídla mohou ochutnat místní specialitu – valentýnské houstičky s libečkem. Nejen zde, ale v celém Polsku jsou v ten den v kostelech slouženy mše za zamilované, snoubence a manžele.

Oslavte sv. Valentýna jinde než doma! Vydejte se třeba do polského Chelmna.

Rumunsko

Valentýna slaví i někteří Rumuni, ačkoliv tady má silnou konkurenci. Tou je svátek Dragobete, slavený 24. února. Dragobete byl v rumunské mytologii mladý bůh a patron lásky, jehož protějškem je římský Amor nebo řecký Eros. Narozdíl od těchto dvou však Dragobete nikdy nezasahoval do lidských záležitostí – neovlivňoval lidi, aby se do sebe zamilovali, ale připomínal jim důležitost lásky. 

Dragobete je v Rumunsku také spojován s oslavami příchodu jara a plodnosti. Podle pověry v tento den nesmí mladí chlapci a dívky plakat, protože by jim to přineslo do budoucna smutek a potíže.

Jižní Korea

Valentýn v Koreji je trochu jiný než ve zbytku světa. Ve skutečnosti je to jen jeden z dvanácti dnů lásky, které se tu slaví každý čtrnáctý den měsíce. Nejpopulárnější z nich jsou právě den svatého Valentýna a březnový Bílý den. Na Valentýna je tu zvykem, že ženy obdarovávají muže čokoládou. Ti se jim za to odvděčí o měsíc později na Bílý den. Tomu se bílý říká proto, že většinou jsou dárky v bílé barvě – například prádlo nebo bílá čokoláda. Bílý den najdeme také v Číně nebo v Japonsku.

Zajímavosti ze světa

  • Ve Finsku a Estonsku neoslavují na Valentýna romantickou lásku, ale den přátelství.
  • Na Filipínách dochází 14. února k hromadným svatbám, kde si ano řeknou až stovky párů.
  • Zdaleka ne ve všech zemích je Valentýn oblíbeným svátkem. Zakázán je například v Indonésii, Pákistánu nebo Saudské Arábii.

Valentýn není povinnost, (ne)slavte ho po svém

Oslava dne svatého Valentýna jakožto svátku zamilovaných nabírá na popularitě i v zemích, kde ještě před pár lety slavený nebyl. Spousta šťastně zadaných nebo čerstvě zamilovaných si ho ve většině případů užije, co ale ti, kterým tento svátek nic neříká, jsou čerstvě po rozchodu nebo nezadaní z vlastního rozhodnutí?

Tlak na nezadané

Psychologové varují, že Valentýn je svátkem, který vyvíjí tlak na nezadané. Společenská očekávání, sociální sítě a reklama jsou třemi hlavními zdroji, proč se nezadaní cítí pod tlakem. Jsou vystaveni stresu, který je posílen tím, že jsou v období Valentýna ze všech stran vystavováni vztahovým ideálům. Podobně jsou na tom zadaní, kteří mohou svůj vztah porovnávat s tím, co vidí v reklamě a na sociálních sítích. Co jim radí psychologové? 

  • Není vaší povinností odpovídat všeobecnému ideálu. Zobrazení romantiky v reklamě bývá zkreslené a zidealizované. Reálný vztah nikdy nebude vypadat stejně.
  • Držte se rutiny. Nemusíte plánovat nic speciálního, pojměte Valentýn jako každý jiný den v roce.
  • Udělejte něco, co vás baví a nesouvisí s Valentýnem. Může to být večeře, spa, cvičení nebo cokoliv jiného, co máte rádi.

Valentýn vás stresuje? Ignorujte ho!

Bez ohledu na to, zda slavíme Valentýna nebo ne, schopnost milovat nás spojuje po staletí – od dob Římanů až po dnešek. Nemusíme kvůli tomu obětovat zvířata, dokonce ani psát dopisy a básně. Důležité je na naše blízké pamatovat nejen v den svatého Valentýna, ale po celý rok.

Autor článku
Michaela Narecki

Jsem vystudovaná učitelka cizích jazyků. Již několik let žiji na vesnici v Polsku, kde si plním dětský sen o vlastním mini hospodářství. Ráda a pravidelně navštěvuji rodné Čechy, především milované České Švýcarsko.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)