Den mobilizace proti jaderné válce připomíná výročí Dillíské deklarace

Atomová bomba může mít devastující účinky pro celou planetu, o všech rizicích se mluví na Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce.

Víte proč a k čemu se zavazuje deklarace podepsaná v Dillí?

Znáte světové organizace bojující proti jadernému konfliktu?

Základní fakta

Kdy se slaví28. ledna
Kde se slavíTéměř celý svět
Kdo se podílel na založeníICAN
Datum vzniku1986/2008
Důvod vznikuUpozornění na problém jaderné války

Historie dne proti jaderné válce

Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce se slaví 28. ledna, v den výročí přijetí Dillíské deklarace v roce 1985.

Tento den byl vyhlášen v roce 2008 iniciativou Mezinárodní kampaně za zákaz jaderných zbraní (ICAN).

Dopady jaderného konfliktu mohou být zničující pro domy.
Zdroj: pexels.com

Dillíská deklarace

Dillíská deklarace je dokument podepsaný v roce 1985 indickým premiérem Rajivem Gandhim a představuje významný milník v boji proti jadernému zbrojení.

Deklarace se zavazuje k odstranění jaderných zbraní ze světa a k tomu, aby jaderné státy nešířily tuto technologii ostatním zemím.

Podporuje vytvoření globálního jaderného odzbrojení, které by vedlo k mírovému využití jaderné energie pro hospodářský a sociální rozvoj.

Tento dokument inspiroval mnoho organizací a iniciativ v boji proti jadernému nebezpečí a je důležitým mezníkem v mezinárodním úsilí o jaderné odzbrojení.

Milníky související s tímto dnem

  • 1945: Spojené státy použily atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki.
  • 1949: SSSR provedl svůj první jaderný test.
  • 1952: USA provedly první vodíkovou bombu.
  • 1962: Kubánská krize – konflikt mezi USA a SSSR, který vznikl kvůli sovětskému rozmístění jaderných raket na Kubě.
  • 1968: Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT), která má za cíl zabránit šíření jaderných zbraní a podpořit jaderné odzbrojení.
  • 1970: NPT vstupuje v platnost.
  • 1986: Dillíská deklarace – výzva k odstranění jaderných zbraní podepsaná 14 státy v Dillí.
  • 1996: Smlouva o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), která má za cíl zakázat všechny jaderné zkoušky.
  • 2017: Smlouva OSN o zákazu jaderných zbraní (TPNW), která má za cíl úplné odstranění jaderných zbraní.

TOP 5 zajímavostí o nukleární hrozbě

  • Mnoho zemí vlastní jaderné zbraně. Podle odhadů se jedná o země jako USA, Rusko, Čína, Francie, Velká Británie, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea.
  • V roce 1983 došlo k incidentu, který mohl vést k jaderné válce. Sovětský radarový systém ohlásil raketu vystřelenou z USA. Naštěstí díky rozumu sovětského velitele, který nevěřil hlášení, se jaderné válce podařilo zabránit.
  • Nukleární exploze může vyvolat tzv. jadernou zimu, což je dlouhodobé ochlazení planety v důsledku oblaku prachu a znečištění vzniklého výbuchem. Tento jev může mít katastrofální dopady na život na Zemi.
  • V roce 1962 se USA a SSSR dostaly do konfliktu kvůli sovětskému rozmístění jaderných zbraní na Kubě. Tento konflikt, známý jako Kubánská krize, byl nejblíže k světové válce tzv. třetímu světovému konfliktu.
  • V roce 2018 vznikla situace, kdy se na sociálních sítích objevily zprávy o údajném jaderném výbuchu v Severní Koreji. Později se ukázalo, že se jednalo o zemětřesení, ale situace ukazuje, jak je snadné šířit falešné informace a vyvolávat paniku.

Více zajímavých informací o atomovém konfliktu najdete na stránce OSN.

Objevte podobné články

Proč se slaví den mobilizace proti atomovému konfliktu?

Tento den byl zaveden jako den připomínky nebezpečí jaderné války a jako příležitost pro lidi po celém světě, aby se spojili a vyjádřili svůj odpor proti jadernému zbrojení a vyzvali k mírovému řešení konfliktů.

Cílem tohoto dne je upozornit na nebezpečí, které představuje jaderná válka pro celý svět a na potřebu odstranění jaderných zbraní ze světa.

Organizace, které se účastní této mobilizace, se zasazují o vzdělávání veřejnosti o rizicích jaderné války a o politické akce, které by mohly vést k odstranění jaderných zbraní. Také vyzývají vlády a politické představitele, aby zintenzivnili diplomatické úsilí a podpořili mírová řešení konfliktů.

Který den se slaví?

Rok28. nebo 29. ledna
2023sobota a neděle
2024neděle a pondělí
2025úterý a středa
2026středa a čtvrtek
2027čtvrtek a pátek
2028pátek a sobota
2029neděle a pondělí
2030pondělí a úterý
2031úterý a středa
2032středa a čtvrtek

Akce konané v tento den

Po celém světě konají různé akce, které mají za cíl upozornit na nebezpečí jaderné války a podpořit snahu o odzbrojení. Lidé mohou také využít sociální média k tomu, aby vyjádřili svou podporu této iniciativě a vyzvali k akci a změnám.

  • Semináře a diskuze na téma hrozby atomových válek
  • Vzdělávání ve školách
  • Výstavy a akce v historických muzeí
  • Pietní akce k uctění památky válečných obětí
  • Online přednášky a sdílené informace pro zvýšení vědomostí
Odhadovaný počet nukleárních zbraní v jednotlivých státech.
Zdroj: cnbc.com

Organizace, které jsou proti jaderném konfliktu

  • Mezinárodní kampaně za zákaz jaderných zbraní (ICAN) – Tato organizace, která v roce 2017 získala Nobelovu cenu míru, je zaměřena na zákaz jaderných zbraní a odstranění jaderných zbraní ze světa. ICAN pracuje na vzdělávání veřejnosti o této problematice a organizuje různé akce a kampaně.
  • Greenpeace – zasazuje se o ochranu životního prostředí a boji proti jaderným zbraním. Organizace se snaží snížit riziko jaderného konfliktu prostřednictvím vzdělávání, kampaní a protestů.
  • Pugwash – Mezinárodní hnutí vědců za odzbrojení, založené v roce 1957, se snaží omezit jaderné zbraně a podpořit odzbrojení. Organizace pracuje na vědeckých řešeních konfliktů a zahrnuje vědce, akademiky a politiky.
  • Hibakusha World Network – Tato organizace sdružuje oběti atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Cílem organizace je vzdělávat veřejnost o následcích jaderných útoků a zasazovat se o zákaz jaderných zbraní.
  • Mayors for Peace – Toto mezinárodní sdružení starostů z celého světa se zasazuje o úplné odstranění jaderných zbraní. Organizace organizuje kampaně a akce a pracuje na podpoře místních vlád v boji proti jadernému konfliktu.

Často kladené otázky

Kdy si připomínáme den mobilizace proti jaderné válce?

Každý rok si tento den připomínáme v lednu. Některé země jej slaví 28. jiné 29. ledna.

Proč je důležité mluvit o hrozbě nukleárního konfliktu?

Atomová válka by byla katastrofou pro celou lidskou civilizaci. Jen jediný jaderný výbuch může zničit celá města a zabít desítky tisíc lidí okamžitě a mnoho dalších by zemřelo následkem radiace. Navíc by to mělo dlouhodobé dopady na životní prostředí a zdraví lidí po celém světě.

Jak můžeme podpořit organizace, které bojují proti atomové válce?

Nejlepší variantou je finanční pomoc všem organizacím, které bojují za mír. Můžete se zapojit do online kampaně a sdílet informace o tom, jaké následky může mít jaderný konflikt.

Celosvětová mobilizace proti atomovému konfliktu nám připomíná, že neexistuje vítězství v jaderné válce.

Je důležité zintenzivnit diplomatické úsilí k odstranění jaderných zbraní ze světa a podpořit mírová řešení konfliktů.

Tento den nás také povzbuzuje k oslavě úspěchů v boji proti jaderným zbraním a ke zvýšení povědomí o rizicích, které s sebou nesou.

Autor článku
Lucie Šťastná

Jsem vystudovaná zdravotní sestra, která se od roku 2014 věnuje psaním článků. Momentálně jsem na rodičovské dovolené. Moc ráda sháním zajímavé informace a píši poutavé články, které jak doufám, budou bavit i vás.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)