Proč slavíme Den nenávisti? Nenávist nikdy nepřinesla nic dobrého

Den nenávisti slavíme každoročně 18. března.

Rozhodně se nejedná o den, kdy můžete všechny svobodně nenávidět.

Naopak si připomínáme lidi, na kterých nám nejvíce záleží.

Mnoho lidí má s tímto pocitem problémy.

Jak se můžete nenávisti zbavit?

A jak pracuje mozek ve chvíli, kdy nenávist cítíte?

Vše vám řekneme na následujících řádcích!

Základní fakta

Kdy se slaví18. března
Kde se slavípo celém světě
Kdo se podílel na založeníneznámé
Datum vznikuneznámé
Důvod vznikuPřipomenutí toho, že nenávist v mezilidských vztazích i společnosti je špatná. Šíří se také informace o tom, jak se nenávisti zbavit a jaké může mít dopady na naše zdraví.

Proč se slaví Mezinárodní den nenávisti?

Každoročně slavíme v polovině března Den nenávisti. Ten nám připomíná, že bychom na sobě měli neustále pracovat. A vychovávat své děti k tomu, aby ostatní jedince kolem sebe tolerovali a chovali se k nim s respektem.

Každý z nás někdy nenávidí svou práci, šéfa, školu nebo sousedy. Je to naprosto přirozené, ale neměli bychom ji nechat, aby ovládla náš život.

Na tomto pocitu není nic pozitivního, a proto bychom ho měli umět ovládat a kontrolovat. Den nenávisti rozhodně není klasickým svátkem, ale jeho důležitost je obrovská. Právě proto, že se s ní potýká každý z nás.

Zjistěte, jaký je rozdíl mezi láskou a nenávistí nebo jak funguje náš mozek.

Na který den připadá Mezinárodní den nenávisti?

RokDen
18. března 2023sobota
18. března 2024pondělí
18. března 2025úterý
18. března 2026středa
18. března 2027čtvrtek
18. března 2028sobota
18. března 2029neděle
18. března 2030pondělí
18. března 2031úterý
18. března 2032čtvrtek
Sdílej lásku ne nenávist.
Zdroj: lutheranworld.org

Význam Dne nenávisti

Na první pohled se to může zdát, ale tento den rozhodně nenávist neoslavuje. Právě naopak. V tento den si připomínáme všechny lidi, které milujeme a jsou pro nás důležití.

Respekt a tolerance jsou klíčové prvky pro překonání nenávisti. To bychom měli učit i malé děti. Negativní emoce a chování vůči jiným lidem totiž do jejich života nikdy nepřinese nic dobrého.

Existují dokonce i společenské hry, které dokáží velmi nenásilným způsobit neučit děti od 3 let, jak se správně chovat. Naučí se díky tomu laskavosti a respektu k ostatním. Zároveň pochopí, že nenávist, hněv a zlost jsou velmi špatné emoce, které do jejich života nic nepřinesou.

Většina z nás na to nemyslí každý den. Právě proto je Den nenávisti velmi důležitým a významným den, který nám připomíná důležitost regulace emocí a učení našich dětí.

Láska vs. nenávist

V rozhovorech o nenávisti jistě zjistíte, že se jedná o opačné pocity. Lidé je považují za nezávislé na sobě. Zároveň ale všichni víme, že mezi láskou a nenávistí je velmi tenká hranice. Musí k sobě mít proto blíž, než se na první pohled zdá.

Teorie Sigmunda Freuda
Podle Freuda jsou projevy lásky a nenávisti v úzkém spojení. Podle psychologů jsou si tyto pocity velmi podobné. V obou případech se jedná o hluboké spojení, které se spojeno s další osobou.

Psycholog Erich Fromm se snažil tuto teorii vyvrátit. Podle něj se nenávist s lásku změnit nemůže. Jedná se pouze o narcismus milenců, který na první pohled vypadá jako láska.

Každý z nás se proto může sám rozhodnout, jestli je podle něj láska opakem nebo blízkým spojením nenávisti. Jistě jste ale někdy cítili nenávist k člověku, kterého nejvíce milujete.

Tyto pocity jsou přirozené a provází nás od počátku věků. Pro šťastný život se jen musíme naučit, jak nenávist, hněv a zlost ovládat.

Objevte podobné články

Co dělá mozek, když cítíme nenávist?

Vědce po dlouhou dobu zajímalo, jak se projevuje nenávist v mozku. Rozhodli se proto provést studii, při které sledovali činnost mozku. Elektrody na hlavě testovacích subjektů jim řekly, které části mozku se aktivují při této emoci. Jedná se celkem o čtyři části mozku:

  • mediální čelní gyrus,
  • ostrovní lalok,
  • striatum,
  • premotorická kůra.

V angličtině se tomu řká „hate circuit“, tedy okruh nenávisti. Mediální čelní gyrus pomáhá rozhodnout, jaké chování bude vhodné pro danou situaci. Pomáhá vám tedy rozhodnout, jestli někoho milujete nebo nenávidíte. A jestli máte raději z konfliktu odejít nebo někomu chrstnout pití do obličeje.

Premotorická kůra je část mozku, která začne pracovat ve chvíli, kdy cítíte hněv. Zároveň se tímto způsobem aktivuje část mozku, která připravuje tělo na fyzický útok. Právě proto je tolik lidí při hněvu fyzicky agresivních.

Ostrovní lalok ovlivňuje soucit, empatii a sebekontrolu. Ten vám pomáhá, abyste se v dané situaci zachovali správně.

Striatum je klíčové pro motorickou paměť a chování. Pomáhá vám, abyste se naučili nové věci a odnaučili se staré zvyky. Může vám proto pomoci, abyste se naučili zvládat vztek a zlost jinak než nyní.

Psychologické dopady nenávisti

Nenávist má na každého jedince velmi negativní vliv, který se může projevit i psychickými problémy. Stejně tak může ovlivnit jejich emoční, kognitivní a behaviorální stav. Podívejme se na některé z psychologických dopadů této negativní emoce:

  1. emoční stav – nenávist vede k dalším negativním emocím, včetně zlosti, hněvu nebo pohrdání,
  2. sebevědomí – prožívání nenávisti téměř vždy vede ke snížení sebevědomí a sebeúcty, pocitu viny nebo beznaděje,
  3. mezilidské vztahy – negativní emoce mají velmi špatný vliv na mezilidský vztahy, protože vedou k izolaci, odcizení a zničení vztahů,
  4. zdraví – silná nenávist může vést k chronickému stresu, zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění, oslabení imunitního systému, poruchám spánku a dalším zdravotním problémům,
  5. kognitivní funkce – emoce ovlivňují také kognitivní funkce, jako je pozornost, koncentrace a schopnost rozhodování. Negativní emoce (včetně nenávisti) může vést ke zkreslení myšlení, pomalejšímu myšlení a snížení empatie.
Citát o nenávisti od Maya Angelou.
Zdroj: quotefancy.com

Jak odstranit nenávist ze svého života?

Každý z nás chce žít velmi šťastný život bez konfliktů a negativních emocí. Někdy k životu samozřejmě patří, ale nesmí ovlivnit celý život. Z tohoto důvodu musíte vědět, jak se zbavit nenávisti.

U každého z nás se někdy objeví pocit nenávisti vůči jiným lidem (nebo sobě). Tento pocit je spojený se sebekritikou, neschopností řešit problémy a pocitem viny. Nejlepší způsob, jak se zbavit nenávisti, je odpuštění.

Odpuštění
Nikdo z nás není dokonalý a všichni děláme chyby. Odpuštění a tolerance jsou základními prvky špatného života plného pozitivních myšlenek. Obojí se můžete naučit, když budete pozorovat jiné lidi a pochopíte jejich jednání. Zapomeňte na svou nechuť a buďte více se svou rodinou. Ta vás nejlépe naučí odpouštět.

Podle některých jedinců je prospěšná také meditace nebo fyzická aktivita. Při cvičení ze sebe dostanete vztek, zlost a hodně energie. Navíc si pročistíte hlavu, takže vás všechno negativní rychle opustí a necháte to v posilovně.

Často kladené otázky

Proč se slaví Den nenávisti?

Tento den se připomíná hlavně ve školách, kde učitelé vysvětlují dětem sílu negativních emocí a jejich možné dopady.

Jaké psychologické dopady má nenávist na každého z nás?

Nenávist je velmi negativní emoce, která může mít negativní dopady na naši psychiku. Projevuje se hlavně v oblasti emočního stavu, sebeúcty, mezilidských vztahů a fyzického zdraví.

Autor článku
Michaela Švejdová

Státní svátky i významné dny jsou ideální možností, jak strávit čas se svými blízkými. A jak si připomenout důležité momenty naší kultury i historie. Doufám, že vám přinesu hodně nových informací a zajímavostí. Dozvíte se, jak strávit den volna a věřím, že si užijete čtení těchto článků stejně jako samotné svátky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)