Opravdu víte, co jíte? Den bezpečných potravin vás naučí, na co si dát pozor

Jak víte, že je vaše jídlo bezpečné?

Pravděpodobně jste si umyli ruce, uvařili jídlo při správné teplotě, konzumovali ho z čistého nádobí.

Kromě toho jste si možná též přečetli etikety na obalech potravin.

Zcela určitě, a aniž byste si to uvědomovali, jste ale důvěřovali všem lidem, kteří se podílejí na pěstování, zpracování, distribuci a přípravě potravin.

Světový den bezpečnosti potravin se nás snaží upozornit na všechny tyto aspekty.

Základní fakta

Kdy se slaví7. června
Kde se slavíCelý svět
Datum vzniku2018
Důvod vznikuTento den je vnímám jako celosvětová iniciativa, která má zvýšit povědomí o opatřeních týkajících se bezpečnosti potravin od výroby až po spotřebu.

Historie Světového dne bezpečnosti potravin

Než se potraviny, které každý den konzumujeme, dostanou do obchodů či restaurací neboli do našich úst, procházejí často dlouhým řetězcem.

Sklizeň, zpracování, skladování, distribuce a příprava, to jsou obvyklé fáze, kterými musí většina potravin projít, než se dostane k nám jako finálnímu spotřebiteli.

Tento významný den byl vyhlášen Organizací spojených národů v roce 2018 s cílem zvýšit povědomí o důležitosti bezpečnosti potravin ve všech fázích tohoto řetězce tak, aby potraviny nebyly například kontaminovány nebezpečnými látkami.

Každý rok se vyhlašují nová dílčí témata a cíle, například sloganem a dílčím tématem pro rok 2019 bylo „Bezpečnost potravin, věc každého z nás“, v roce 2022 „Bezpečnější potraviny, lepší zdraví“ a v roce 2023 „Potravinové normy zachraňují životy“.

Na jaký den v týdnu tento významný den připadne v následujících 10 letech?

RokDen
7.6.2024pátek
7.6.2025sobota
7.6.2026neděle
7.6.2027pondělí
7.6.2028středa
7.6.2029čtvrtek
7.6.2030pátek
7.6.2031sobota
7.6.2032pondělí
7.6.2033úterý

Organizace zajišťující bezpečnost potravin

Na celosvětové i národní úrovni existuje hned několik důležitých organizací, které se zabývají tím, aby lidé konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. V jejich kompetenci je též stanovování zákonů týkajících se bezpečnosti potravin.

Na celosvětové a evropské úrovni se bezpečnosti potravin věnují zejména:

  • Světová zdravotnická organizace (WHO)
  • Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO)
  • Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA)

WHO a FAO v roce 1962 společně vytvořily Codex Alimentarius neboli jakýsi potravinový zákoník, který vymezuje mezinárodní standardy, postupy a směrnice pro bezpečnost potravin. Co vše Cosex Alimentarius stanovuje?

Na státní úrovni v České republice se o naše zdraví v souvislosti s konzumací potravin starají:

  • Státní zemědělská a potravinářská inspekce
  • Státní veterinární správa
  • Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Zapomenout bychom samozřejmě neměli ani na ministerstvo zemědělství a zdravotnictví.

Mapa znázorňující potíže s bezpečností potravin v jednotlivých evropských zemích.
zdroj: efsa.europa.eu

Význam dne bezpečných potravin

Nejrůznější otravy z jídla jsou častější, než si většina z nás myslí. Nejčastější příznaky zahrnují zvracení, bolesti břicha a průjem. Otrava je obvykle způsobena patogeny přenášenými potravinami.

Bezpečné potraviny jsou navíc klíčovým faktorem, který určuje naše celkové zdraví. Vše, co zkonzumujeme, se prostřednictvím krevního oběhu se snadno šíří do dalších částí našeho těla.

Dobrou zprávou je, že otravám z potravin lze stoprocentně předcházet dodržováním hygienických pravidel a dalších mechanismů, které zajistí, že potraviny zůstanou v nejlepší a nejzdravější formě.

Právě upozornění na tuto skutečnost je jedním z hlavních cílů a poselství Světového dne bezpečnosti potravin. Na druhou stranu je třeba říci, že dosáhnout toho není vždy snadné, zejména kvůli velkému množství lidí zapojených do distribučního řetězce potravin.

Patříte mezi ty, kteří dávají přednost konzumaci rostlinných produktů před živočišnými? Pak vás jistě potěší náš článek o Světovém dni veganství!

Nejčastější problémy související s bezpečností potravin

  • Mikrobiální kontaminace – bakterie, viry a plísně mohou kontaminovat potraviny během výroby, zpracování, manipulace, skladování i přípravy. Mezi běžné patogeny patří salmonela, E. coli, campylobacter, listerie a norovirus.
  • Křížová kontaminace – k té dochází, když se škodlivé mikroorganismy přenesou z kontaminovaných povrchů nebo potravin na potraviny určené k přímé spotřebě. Může k ní dojít při manipulaci s potravinami, nesprávném skladování nebo při používání stejné nádobí.
  • Nevhodná teplota – nedodržení správné teploty při skladování, přepravě i přípravě potravin může umožnit rychlé množení patogenů a zvýšit riziko onemocnění z potravin.
  • Chemická kontaminace – pesticidy, těžké kovy, průmyslové chemikálie i potravinářské přídatné látky se mohou do potravin dostat při jejich pěstování, zpracování, z obalových materiálů i v důsledky znečištění životního prostředí. Chronická expozice určitým chemickým látkám může pro spotřebitele představovat zdravotní riziko.
  • Problémy s alergeny – pokud se alergenní látky, jako jsou arašídy, lepek, sója či mléčné výrobky, neúmyslně dostanou do kontaktu s potravinami bez alergenů.
  • Podvody s potravinami a nesprávné označování – v tomto případě se jedná o úmyslné klamání spotřebitelů prostřednictvím zkreslování kvality, původu nebo bezpečnosti potravin. Mezi běžné příklady patří falšování, záměna, nesprávné označování a padělání potravinářských výrobků.

Jaké potraviny nejčastěji způsobují potravinové otravy?

Grafické znázornění potravin nejčastěji způsobujících otravu jídlem.
zdroj: cdc.gov

Objevte podobné články

Proč je Mezinárodní den bezpečnosti potravin důležitý?

Den bezpečných potravin je důležitým způsobem, jak informovat veřejnost o této často podceňované problematice, která se týká každého z nás.

Lidem připomíná, že nebezpečné potraviny mohou mít vážné zdravotní důsledky. Proto je důležité při přípravě a konzumaci jídla vždy dodržovat správnou hygienu a techniku manipulace s potravinami.

Světový den bezpečnosti potravin podporuje též politiku, jejímž cílem je zajistit, aby měl každý přístup k bezpečným a výživným jídlům bez ohledu na to, kde žije.

V neposlední řadě umožňuje celosvětovou diskusi o společných přístupech ke zlepšení bezpečnosti potravin a podporuje spolupráci mezi různými zúčastněnými stranami, včetně zemědělců, vlád, nevládních organizací a odborníků z potravinového průmyslu.

Akce konané v tento den

WHO a FAO pořádají v tento den i v průběhu celého roku různé akce zaměřené na opatření pro bezpečnost potravin. Často také ve spolupráci se svými místními pobočkami a dalšími zainteresovanými organizacemi.

Tyto organizace vytvářejí ke Světovému dni bezpečnosti potravin též spoustu propagačního materiálu, jehož cílem je poučení a rozšíření osvěty. Důležité na bezpečnosti potravin je nejen to, že se jedná o důležitou věc, ale je to věc, která se týká nás všech.

V rámci přednášek a workshopů jsou srozumitelnou formou předávány základní informace, které mohou velmi zvýšit bezpečnost potravin, které konzumujeme.

WHO: Five keys to safer food
zdroj: youtube.com

Inspirace, jak oslavit den bezpečnosti potravin

Povědomí, které tento den vytváří, pomáhá zajistit, aby každý měl vždy a všude přístup k bezpečným a zdravým pokrmům. Vyzkoušejte některý z našich nápadů, jak tento den oslavit.

  • Zkontrolujte svou kuchyni – zaměřte se na případné problematické oblasti týkající se bezpečnosti potravin u vás doma. Ujistěte se, že máte správně uspořádanou lednici a spíž a že jsou všechny povrchy čisté. Zkontrolujte data spotřeby a zlikvidujte všechny prošlé položky.
  • Vzdělávejte se – najděte si čas na seznámení se s informacemi, které se týkají správného skladování, vaření a manipulace s potravinami.
  • Začněte vařit bezpečněji – například tím, že budete používat různá prkénka na krájení syrového masa, ryb a zeleniny, abyste zabránili křížové kontaminaci.
  • Propagujte bezpečnost potravin na sociálních sítích – nejrychlejší způsob, jak zajistit, aby všichni věděli o důležitosti bezpečnosti potravin, je aktivně o ní mluvit. Využívejte k tomu i platformy sociálních médií.
  • Dávejte větší pozor při stravování v restauracích – před objednáním pokrmu se zeptejte na použité suroviny a ujistěte se, že je pokrm důkladně uvařen.
Grafické znázornění míst, kde nejčastěji dochází k otravě potravinami.
zdroj: statista.com

Nejčastější chyby spotřebitelů

Přestože nejrůznější organizace dělají vše pro to, aby naše potraviny zůstaly bezpečné, tento rozsáhlý úkol vyžaduje pozornost nás všech. Jakých chyb se v každodenním nakládání s potravinami řada z nás dopouští?

  • Nedůkladné tepelné zpracování masa, mořských plodů nebo vajec.
  • Zpracování nebo rozmrazování potravin přímo na kuchyňském pultu.
  • Loupání ovoce a zeleniny, aniž bychom je předtím umyli.
  • Pokládání uvařeného masa na talíř, kam jsme předtím položili syrové maso.
  • Příliš dlouhé ponechání potravin venku před tím, než je uložíme do ledničky.
  • Mytí syrového masa nebo vajec. Mytí může vést k rozšíření choroboplodných bakterií do dřezu, na pracovní desku a další povrchy i potraviny.
  • Nedostatečná hygiena rukou před, během či po manipulaci s potravinami.

Často kladené otázky

Proč se slaví Světový den bezpečnosti potravin?

Cílem mezinárodního dne bezpečných potravin je upozornit na rizika spojená s konzumací potravin a šířit znalosti ohledně správného zacházení s potravinami na individuální i celospolečenské úrovni.

Kolik lidí každý rok postihne otrava jídlem?

Podle Světové zdravotnické organizace každoročně onemocní jeden z deseti lidí na světě v důsledku konzumace kontaminovaných potravin. Celosvětově pak v důsledku toho zemře 420 000 osob ročně.  

Autor článku
Martina Šťastná

Každý den, je něčím zvláštní a jedinečný. Státní svátky a významné dny, které můžeme objevit v kalendáři, jsou navíc skvělou možností, jak si připomenout důležité okamžiky naší historie. Kromě toho existuje i řada zajímavých mezinárodních a světových dní. Není nic jednoduššího než si obohatit své znalosti pomocí našeho čtení.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)